Poradnia Logopedyczna

Poradnia Logopedyczna

Poradnia Logopedyczna

Logopedia zajmuje się kształtowaniem prawidłowej mowy pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym oraz jej doskonaleniem, usuwaniem wad wymowy i zaburzeń głosu oraz nauczaniem mowy w przypadku jej braku lub utraty, a także usuwaniem trudności w nauce czytania i pisania.

Poradnia logopedyczna realizuje zadania z zakresu profilaktyki i terapii logopedycznej. Profilaktyka logopedyczna to zapobieganie nieprawidłowościom w rozwoju mowy.

Terapia logopedyczna to konieczność, jeśli chcemy, aby nasze dziecko mówiło poprawnie i prawidłowo się rozwijało. Terapia logopedyczna to korygowanie nieprawidłowości w rozwoju mowy. Często jest to bardzo długi proces, nawet kilkuletni. Wymaga współpracy dziecka, rodzica i logopedy. Rodzic będąc obserwatorem przeprowadzanych przez logopedę czynności uczy się jak prawidłowo pracować z dzieckiem w domu, osłuchuje z brzmieniem ćwiczonych dźwięków mowy. Rola rodzica jest niezwykle ważna – to on systematycznie pracuje z dzieckiem i wielokrotnie powtarza zalecone ćwiczenia. Bez jego pomocy nie można liczyć na postęp i zakończenie terapii sukcesem.

Wizyta u logopedy staje się koniecznością, jeśli:

  • dostrzegamy zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy dziecka lub mamy wątpliwość czy dziecko dobrze słyszy,
  • dziecko nawykowo mówi przez nos,
  • dziecko zawsze oddycha przez usta, śpi z otwartą buzią,
  • podczas artykulacji głosek s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, ś, ź, ć, dź, t, d, n
  • wsuwa język między zęby
  • lub ociera nim o wargę. W każdym wieku jest to wada, z której niestety się nie wyrasta. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej wada się utrwala,
  • dziecko 3 - letnie porozumiewa się za pomocą gestów i sylab. Pod koniec trzeciego roku życia nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych (a, o, e, i, u, y),
  • po ukończeniu 4 roku życia dziecko zamienia głoski s, z, c, dz na ś, ź, ć, dź, głoski dźwięczne na bezdźwięczne (na przykład: b na p; d na t), myli głoski szczelinowe i zwarto-szczelinowe (na przykład:s i c; ś i ć),
  • dziecko zniekształca, zastępuje głoski innymi nieznanymi w języku polskim, na przykład gardłowo wymawia głoskę r,
  • jeżeli nasila się problem rozwojowej niepłynności mówienia (zacinanie, powtarzanie sylab).

Jesteśmy placówką medyczną o bogatej historii

Centrum Medyczne Dermedica jest placówką medyczną, która działa na rynku ponad 10 lat, zapewniając najlepszą lokalną opiekę medyczną. Posiadamy 5 gabinetów zabiegowych oraz komfortową poczekalnię z recepcją. Leczymy pacjentów w każdym wieku.

Poznaj specjalistów Centrum Medycznego Dermedica

To są specjaliści, którzy opiekują się Tobą.

W Dermedice, znajdziesz wielu doświadczonych, pełnych współczucia specjalistów dla wszystkich członków rodziny, od noworodków po seniorów. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz rutynowego leczenia, czy specjalistycznej opieki.